Top

Day 1 at the FFA National Youth Championships for Boys

October 3, 2011

In a first for Northern NSW Football, the state is represented at the FFA National Youth Championships for Boys by two sides in both the Under 13s and Under 14s age divisions – Country and Metropolitan.

Northern NSW Country sides are made up of players from Northern NSW Football’s four Northern zones: Mid North Coast, North Coast, Far North Coast and Northern Inland, with Metropolitan players originating from the three Southern zones: Hunter Valley, Macquarie and Newcastle.

The 13 Boys sides both suffered defeat, with Northern NSW Country going down 2-0 to Tasmania and Northern NSW Metropolitan receiving a 6-0 beating from Queensland Metropolitan.

However, the Under 14 sides faired better than their younger Northern NSW counterparts. Northern NSW Metropolitan found themselves a goal down early in the second half, before Alex Tserapas retaliated just one minute later to equalise the score at 1-1 where it remained until full-time.

The Northern NSW Country Under 14 side was the only Northern side to claim victory on Day 1 of the Championships, holding on to defeat Tasmania 3-2. 1-0 behind after 14 minutes, a goal from Quinlan Cox and a brace courtesy of Sheldon O’Loughlan put the team 3-1 ahead at half-time. Tasmania scored the only second half goal, but were unable to equalise, leaving Northern NSW Country the winners.

Results:

13 Years Boys Day 1

9:00am South Australia 1 (Nicholas Polli 21′ OG 40′) v NSW Metro 3 (Brad Paikin 17′, Hassan Dagher 45′)

10:25am Tasmania 2 (Beny Wade 11′, Thomas Ince 41′) v Northern NSW Country 0

11:50am Football West 2 (Jamal Reiners 10′, Ross Kirby 32′) v Victoria Metro 3 (Denis Genreau 23′, Emmanual Brima 43′, Dion Paola 60′)

1:15pm Capital Football 4 (Vuk Vucic 13′, 33′, Niko Ujdur 35′, 46′) v Northern Territory 0

2:40pm Northern NSW Metro 0 v Queensland Metro 6 (Feli Sheriff 24′, 37′, 40′, 45′, Tomas Ross 26′, 57′)

4:05pm Queensland Country 2 (Thomas Schulz 15′, Nicholas Panetta 51′) v Victoria Country 0

5:30pm NSW Metro 4 (James Temelkovski 4′, Mortaza Safdari 7′, 15′, 57′) v NSW Country 1 (Thomas Baker 59′)

14 Years Boys Day 1

9:00am Northern NSW Metro 1 (Alex Tserapas 42′) v Queensland 1 (Zack Coulson 41′)

10:25am South Australia 1 (Samed Altundag 14′) v NSW Metro 3 (Alexander Gersbach 12′, Anthony Kalik 32′, Jeremy Cox 50′)

11:50am Tasmania 2 (Sam Adkins 14′, Michael Holden 44′) v Northern NSW Country 3 (Quinlan Cox 20′, Sheldon O’Loughlan 27′, 28′)

1:15pm Football West 2 (Alex Tanevski 20′, Sheldon Nunes 41′) v Victoria Metro 0

2:40pm Capital Fooball 2 (Niko Kresic 19′, Osman Fofanah 57′) v Northern Territory 1 (Dylan Campbell 8′)

4:05pm NSW Metro 4 (Steve Kuzmanovski 15′, Alexander Gersbach 45′, 50′, Martin Lo 53′) v NSW Country 0

5:30pm Queensland Country 6 (Ethan Docherty 29′, 51′, Joshua Pin 39′, 43′, 47′, 55′) v Victoria Country 0

 

 

Be Sociable, Share!

Related Articles:

Comments

Got something to say?





Bottom