Brett Wilkie of Helensvale and the pair of Joey Mills and Brent Cheyne, both of Queensland, were the big winners at the annual Summerland Bowls Series at Ballina’s Cherry Street Bowling Club.

Wilkie defeated Shannon Gittoes, of Musgrave Hill, 31-29 in the Summerland Singles final to pocket $4000, while Mills and Cheyne won the Summerland Pairs, winning 22-14 against Dale Jones (Qld) and Brendon Egan (NSW), sharing $3200.

Mills and Cheyne were unbeatable early and built up a 16-0 lead after nine ends.

Jones and Egan fought back in the latter stages but could not match the unrelenting Mills and Cheyne.

Brent Cheyne is one of Australia’s rising stars. Only 19 years old, he is the current NSW Singles Champion and a member of the Australian Under-25 team.

In the singles final, Brett Wilkie looked confident and strong early in the match and led by several shots after eight ends.

But Gittoes pegged him back and they reached 14-all. 

“They then traded shot for shot for the rest of the game in a memorable display of quality bowls. Because it was so close, the match took over 3 1/2 hours to complete,” publicity officer Ken Clarke said.

Results:

Quarter-finals:

Shannon Gittoes (Musgrave Hill) 25 def Kris Lehfeldt (Pottsville) 12

Joey Mills (Redland Bay) 25 def Steve Piggott (McKenzie Park) 16

Brett Wilkie (Helensvale) 25 def Joel Bourke (Kempsey Heights) 24

Ken Evans (Musgrave Hill) 25 Brian Baldwin (Musgrave Hill) 23.

Semi-finals:

Shannon Gittoes (Musgrave Hill) 25 def Joey Mills (Redland Bay) 5

Brett Wilkie (Helensvale) 25 def  Ken Evans (Musgrave Hill) 23.

Final:

Brett Wilkie (Helensvale) 31 def Shannon Gittoes (Musgrave Hill) 29.

Pairs:

Quarter-finals:

Peter Foster (StJohns Park)/Troy Makins (Ballina) 19 def Reed Burgess (Musgrave Hill)/Neil Burgess(Ballina) 13

Joey Mills (Redland Bay)/Brent Cheyne (Capalaba) 25 def Alf Boston/Tony Scott (Ballina) 15

John Lang (Ballina)/Ray Pickard (Avalon) 17 def Geoff Hawkin (Southport)/Ray Glasser(Musgrave Hill) 10

Dale Jones (Wynnum Man)/Brendon Egan (Taren Point) 29 def Dave Bennet (Tweed Heads)/Luke Edmonds (South Tweed) 3.

Semi-finals:

Joey Mills (Redland Bay)/Brent Cheyne (Capalaba) 19 def Peter Foster (St Johns Park)/Troy Makins (Ballina) 6

Dale Jones (Wynnum Man)/Brendon Egan (Taren Point) 16 def John Lang (Ballina)/Ray Pickard (Avalon) 15

Final:

Joey Mills (Redland Bay)/Brent Cheyne (Capalaba) 22 def Dale Jones (Wynnum Man)/Brendon Egan (Taren Point) 14.