Sam Cliff (Tweed Heads) and Tyler Wright (Lennox Head) were all class against a tough field to claim the Under-18 Boys and Girls division wins in Event #1 of the Fantastic Noodles Far North Coast Regional Junior Surfing Titles.

After a week of solid waves, competitors were greeted with a dropping swell in the 1m range, fanned by offshore winds.

u-18-boys-finalists_fantasticOffering clean contestable peaks, Lennox Head Beach provided the perfect venue for the next generation of star surfers to strut their stuff in their bid to qualify for the Arnette NSW Junior Surfing

In the Under-18 Boys, Cliff was impressive throughout the final to claim victory over stylish Cabarita surfer Regan Fredericks who, despite showing good form through preliminary rounds, could not overcome Cliff.

Behind Cliff, in what was a super-tight final, were Lennox Head local Niki Hoskin in third and Tiaan Van Den Berg (Casuarina) in fourth.

In the Under-18 Girls division, surfing prodigy Tyler Wright (Lennox Head) was in great form, winning the final from Kingscliff surfers Codie Klein and Taylor Telling, who finished second and third respectively.

u-18-girls-finalists_fantasticIn the Under-16 Boys, Jake Cumberland (Tweed Heads) displayed impeccable wave selection to overcome runner-up Soli Bailey
(Suffolk Park) to claim victory. In third was Samuel Rahmate (Cudgen) with Lennox Head’s Mackie Walker in fourth.

The Under-16 Girls saw Byron Bay’s Kirstin Ogden take out the final, with Lana Parkes (Byron Bay) in second and Leticia Hurt (Kingscliff) in third.

The Under-14 Boys division was remarkably competitive but it was Michael Wright (Lennox Head) who was too strong, posting an impressive combined two-wave total of 16.84 in the final to easily beat Yamba pair James Young and Chris Zaffis into second and third place respectively. Lennox Head’s Zac Wightman finished fourth.

The Under-14 Girls division was won by Alyssa Lock from Tweed Heads.

Competition will continue among the Far North Coast Region’s best junior surfers on May 16 when Event #2 of the Fantastic Noodles Far North Coast Regional Titles goes down at Byron Bay.

Having recently announced the support of junior surfing throughout the state and the nation, the Fantastic Noodles State Junior Surfing Titles covers 10 events in South Australia, Western Australia, Tasmania and Victoria, 14 Regional Junior Surfing Title events in NSW, plus an ASP Pro Junior event in South Australia in July.

Final Results:

Under-18 Boys.

1st  – Sam Cliff (Tweed Heads). (10.76)

2nd – Regan Fredericks (Cabarita) (9.00)

3rd – Niki Hoskin (Lennox Head) (8.84) 

4th – Tiaan Van Den Berg (Casuarina) (8.47)

Under-18 Girls.

1st – Tyler Wright (Lennox Head). (14.00)

2nd – Codie Klein (Kingscliff). (12.16)

3rd – Taylor Telling (Kingscliff). (7.40)

Under 16-Boys.

1st – Jake Cumberland (Tweed Heads). (14.50)

2nd – Soli Bailey (Suffolk Park). (11.37)

3rd – Samuel Rahmate (Cudgen). (10.27)

4th – Mackie Walker (Lennox Head). (8.00)

Under-16 Girls.

1st – Kirsten Ogden (Byron Bay). (10.83)

2nd – Lana Parkes (Byron Bay). (8.50)

3rd – Letarcia Hurt (Kingscliff). (6.10)

Under-14 Boys

1st – Michael Wright (Lennox Head). (16.84)

2nd – James Young (Yamba). (12.27)

3rd – Chris Zaffis. (Yamba). (9.34)

4th – Zac Wightman (Lennox Head). (6.60)

Under-14 Girls.

1st- Alyssa Lock (Tweed Heads). (11.5)

PICTURES:

Boys Under-18 finalists Sam Cliff (Tweed Heads), Regan Fredericks (Cabarita), Niki Hoskin Lennox Head) and Tiaan Van Den Berg (Casuarina).

Under-18 girls finalists Tyler Wright (Lennox Head), Codie Klein (Kingscliff) and Taylor Telling (Kingscliff).

Pictures courtesy of Surfing Far North Coast.