A win to Lennox Head over Ballina and a surprise loss by competition leaders Wollongbar Alstonville were the highlights of round 11 of the Far North Coast rugby union competition on Saturday.

Lennox Head scaped home 14-10 over the major premiers in a one-try-each match at Quays Reserve, Ballina.

Three penalty goals to Lennox Head’s Adam Gordon made the difference.

Lismore stunned the home fans with a comprehensive 29-5 win over Wollongbar Alstonville at Wollongbar.

Tries to Scott Lancaster, James Wood, Matt Birmingham and Stephen Hughes paved the way for the win.

Wollongbar Alstonville still leads the competition, but has been joined by Coolangatta Tweed, who were convincing 22-7 winners over Grafton.

In the other match, Southern Cross University put a run of defeats behind them with a 40-33 win over Yamba in Lismore.

Round 11 results:

  • Lennox Head 14 (Corey Windle try, Adam Gordon 3 penalty goals) d Ballina 10 (Danny Lickiss try, Adam Fisher conversion, penalty goal)
  • Coolangatta Tweed 22 (Todd Heywood, Afa Sauia, David Jacobs tries, Todd Heywood 2 conversions, penalty goal) d Grafton 7 (Brett Graham try, Trent Dickson conversion)
  • Southern Cross 40 (Richard Warner 2, James Wivell, Johnson Porykali, Angus Gillespie, Mook Harrington, tries, James Wivell 5 conversions) d Yamba 33 (Cohen Rheinberger, Andrew Ford, Liam Jones, Kris Thomsen, Daniel Cowling tries, Kris Thomsen 4 conversions)
  • Lismore 29 (Scott Lancaster, James Wood, Matt Birmingham, Stephen Hughes tries, James Wood 3 conversions, penalty goal) d Wollongbar Alstonville 5 (Luke Nunn try)

Pointscore: Wollongbar Alstonville 32, Coolangatta Tweed 32, Lennox Head 29, Lismore 29, Ballina 23, Casino 22, Grafton 21, Southern Cross 12, Yamba 10

Reserve Grade
Ballina 53 d Lennox Head 3
Casino 14 d Mullumbimby 7
Lismore 26 d Wollongbar Alstonville 13
Coolangatta Tweed 16 d Grafton 10

Under 19
Wollongbar Alstonville 25 d Lismore 17
Grafton 10 d Evans River 7

Third Grade
Ballina 50 d Lennox Head 0
Wollongbar Alstonville 12 d Lismore 10
Coolangatta Tweed 19 d Grafton 0

Village Competition (Round 12)
Kyogle 12 d Iluka 0
Bangalow 31 d Byron Bay 5