Lismore are the Far North Coast rugby union 2008 minor premiers, edging out Coolangatta Tweed on percentages after both finished the minor rounds on 61 points.

The teams will meet in the major semi-final at Lismore Rugby Park on Saturday, August 30, with the winner advancing to the grand final.

The loser will play the winner of the minor semi-final between third-placed Lennox Head and fourth-placed Wollongbar Alstonville, to be played at Wollongbar next Saturday, August 23.

Lismore and Coolangatta Tweed went into the final round equal on 56 points, and both scored crushing wins.

Lismore beat Southern Cross University 68-7, while Coolangatta Tweed beat Ballina 59-5.

Lennox Head gained a psychological advantage over Wollongbar Alstonville and will go into next Saturday’s minor semi-final full of confidence after beating Wollongbar Alstonville 59-17.

Final pointscore: Lismore 61, Coolangatta Tweed 61, Lennox Head 59, Wollongbar Alstonville 51, Grafton 39, Ballina 36, Casino 30, Yamba 15, Southern Cross 12.

Saturday’s results, First Grade

  • Yamba 19 (Grant Rooks, Jackson Green, Daniel Battersby tries, Liam Jones 2 conversions) d Casino 8 (Angus McLennan try, David Briggs Jnr penalty goal).
  • Lismore 68 (Dallas Brown 2, Matt Larsson 2, Matt McKee 2, James Wood, Nigel Marshall, Stephen Hughes, Glenn Paisley tries, James Wood 9 conversions) d Southern Cross 7 (Brendan Brooke try, James Wivell conversion).
  • Coolangatta Tweed 59 (Tamhiti Coates 3, Dallas Emery, Shane Proctor, Graham Smallwood, Cameron York, Mark Robson, James Bristow tries, Shane Proctor 5, Peter Ellis, Tamhiti Coates conversions) d Ballina 5 (Liam Preston try). 
  • Lennox Head 59 (Sam Stewart 2, Corey Windle, Marcus Wilson, Harry Witt, James Barnes, Joe Witt, Trent Gasnier, Mathew Barnes tries, James Barnes 5, Trent Gasnier, Tony Buchanan conversions) d Wollongbar Alstonville 17 (Ben Damen, Tim Perkins, Craig Norton tries, Terry Murphy conversion).

Reserve Grade
Lismore 17 d Southern Cross 0
Ballina 10 drew with Coolangatta Tweed 10
Grafton 57 d Mullumbimby 15
Wollongbar Alstonville 39 d Lennox Head 22

Under 19
Southern Cross 5 drew with Lismore 5

Third Grade
Wollongbar Alstonville 50 d Lennox Head 0
Southern Cross 10 d Lismore 0
Ballina 7 d Coolangatta Tweed 3
Grafton 50 d Mullumbimby 0

Village Competition (Preliminary Final)
Evans River 20 (Rob Teoka 2, Greg Shields tries, Nathan Gemmell conversion, penalty goals) d Kyogle 19 (Todd Smith, Mathew Duley, Adam Nicholson tries, Peter Morgan, Adam Nicholson conversions)