Defending Retravision Northern League premiers Mullumbimby Giants are in, and Lower Clarence Magpies are out of the Northern Rivers Regional Rugby League semi-finals after this weekend’s final round.

Lower Clarence were surprise 30-25 losers to Kyogle at Kyogle, and fell from third place to sixth place and out of the top five.

Mullumbimby went into the round in sixth place but equal on points with fifth-placed Tweed Coast Raiders and needing a massive win to boost their percentages.

This they achieved, wracking up almost a century in beating Cudgen 96-6 at Mullumbimby.

That win boosted Mullum’s percentages ahead of Tweed Coast, who beat Casino RSM 58-26 at Casino on Saturday.

But in the end, with Lower Clarence’s shock loss, it all became academic for Mullum, who finished fourth, and Tweed Coast, who finished fifth.

Elsewhere today, Grafton Ghosts avenged their first-round loss to Grafton Rhinos and now have next weekend off after finishing on top of the table, Byron Bay consolidated second spot with a win over South Tweed, and Ballina averted the wooden spoon, handing it to Murwillumbah with a 42-32 win at Ballina.

Lismore Marist Brothers had the bye this weekend and finished in third spot.

Scroll down for next weekend’s semi-final draw.

Final points: Grafton Ghosts 32, Byron Bay 27, Marist Brothers 26, Mullumbimby 25, Tweed Coast Raiders 25, Lower Clarence 24, Kyogle 21, Grafton Rhinos 20, Cudgen 12, South Tweed Heads 11, Casino RSM 11, Ballina 10, Murwillumbah 8.

Round 18

SATURDAY 16 August

Marist Brothers v Evans Head, Woodlawn College, Lismore, reserve grade only: Evans Head 36 d Marist Brothers 22.

Casino RSM v Tweed Coast, Queen Elizabeth Park, Casino:
1st grade: Tweed Coast  58 d Casino RSM 26.
Reserve grade: Tweed Coast 36 d Casino RSM 30.
Under-18s: Tweed Coast 48 d Casino RSM 10.

SUNDAY 17 August

South Tweed v Byron Bay, Dave Byrne Field, South Tweed Heads:
1st grade: Byron Bay 36 d South Tweed 20.
Reserve grade: Byron Bay bye.
Under-18s: South Tweed 72 d Byron Bay 0.

Grafton Rhinos v Grafton Ghosts, McKittrick Park, South Grafton:
1st grade: Grafton Ghosts 28 d Grafton Rhinos 20.
Reserve grade: Grafton Rhinos 42 d Grafton Ghosts 4.
Under-18s: Grafton Rhinos bye.

Kyogle v Lower Clarence, New Park, Kyogle:
1st grade: Kyogle 30 d  Lower Clarence 25.
Reserve grade: Kyogle 40 d Lower Clarence 28.
Under-18s: Kyogle 54 d Lower Clarence 4.

Mullumbimby v Cudgen, Les Donnelly Field, Mullumbimby:
1st grade: Mullumbimby 96 d Cudgen 6.
Reserve grade: Mullumbimby 26 d Cudgen 22.
Under-18s: Mullumbimby 46 d Cudgen 6.

Ballina v Murwillumbah, Kingsford Smith Park, Ballina:
1st grade: Ballina 42 d Murwillumbah 32.
Reserve grade: Ballina 54 d Murwillumbah 10.
Under-18s: Ballina 28 d Murwillumbah 20.

Next weekend
Saturday August 23
ELIMINATION SEMI-FINAL
Les Donnelly Field  Mullumbimby
Under-18s          11.30 A.M.             Grafton Rhinos   V   Kyogle
Rerserve grade   12. 50 P.M.             Tweed Coast       V    Evans Head
1st grade               2.50 P.M.             Mullumbimby    V    Tweed Coast       

Sunday 24 August
QUALIFYING SEMI-FINAL  
Red Devil Park  Byron Bay
Under-18s        11.30 A.M.                 South Tweed     V    Mullumbimby
Reserve grade   12.50 P.M.                 Grafton Rhinos V    Cudgen
1st grade             2.50 P.M                  Byron Bay        V     Marist Brothers